Wiosna 2014
od 22zł za nocleg za osobę

Weekendy w górach

od 25 do 35zł za nocleg od osoby

WIELKANOC, MAJÓWKA
Wolne pokoje
OD 25ZŁ NOCLEG


Wyprzedaż wolnych miejsc
Zadzwoń 517-454-363
   Do Zwardonia można dojechać pociągiem
Dogodny dojazd samochodem pod sam obiekt
  D O S K O N A Ł A   L O K A L I Z A C J A
2minuty samochodem od przejścia granicznego


Niskie ceny noclegów przez cały rok
Warto odwiedzić
Wypoczynek w Zwardoniu
Partnerzy naszej strony
Ośrodek
narciarski w Istebnej
ZAPRASZAMY
DO ODWIEDZENIA NOWEGO
AQUA PARKU W LESNEJ
KOŁO ŻYWCA
 
Wypożyczalnie sprzętu wodnego: rowerki, kajaki, łódki, sprzęt wędkarski
oraz prawie godzinny rejs po Jeziorze Żywieckim.
AktualnościNoclegi RelaxGaleriaCennikKonakt
661-576-279, 517-454-363
Obecnie strona internetowa www.zwardon.eu jest w przebudowie.
Opinie naszych gości
.

Oferujemy 20 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych.
Nasz dom położony jest 1 km od centrum Zwardonia (Dworca PKP) w dzielnicy Myto 100 metrów od ulicy przy słonecznym stoku z widokiem na góry            czytaj więcej
Kolyba "Na Szańcach"  Piotra Kohuta
w Koniakowie
zaprasza do sklepu góralskiego
gdzie można kupić wyroby
z własnej produkcji:

- sery owcze: bundz, bryndza, oscypki, sery wołoskie, korbacze oraz żyntyce.

43-474 Koniaków, Szańce33
Telefon: 609 024 633; 033 855 70 78


Węgierska Górka jest malowniczą miejscowością leżącą na zboczach Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego, nad rzeką Sołą. Dzieje Węgierskiej Górki sięgają XV wieku i są związane z legendą o Węgrach, którzy chcąc zawłaszczyć Żywiecczyznę podstępnie wypełnili nogawki węgierską ziemią, po czym przysięgli, że klęczą na ziemi należącej prawnie do Węgier. Podstęp został szybko wykryty przez Kazimierza Jagiellończyka. Ziemia z nogawek spodni węgierskich dyplomatów utworzyła górki, dlatego okolicę nazwano Węgierską Górką.

Dzieje miejscowości

Według źródeł historycznych nazwa Węgierskiej Górki została nadana przez Franciszka Wielopolskiego, który na początku XVIII w. założył folwark u ujścia Żabnicy do Soły. Rozwój okolicy pod względem przemysłowym został zapoczątkowany w I połowie XIX wieku  przez Adama Wielopolskiego, który założył tam hutę żelaza. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Węgierska Górka zyskała status zimowiska, a rzeka Soła zmieniła się w kąpielisko. Powstały liczne szlaki turystyczne prowadzące na Baranią Górę, Romankę i Prusów.

Bulwary i aleje

Do głównych atrakcji turystycznych należą bulwary rozciągające się nad Sołą. Most łukowy będący ich ozdobą został wykonany z egzotycznego drewna. Łączy trakt cesarski i ul. 3 Maja. Rozległe bulwary są urozmaicone drobną infrastrukturą wypoczynkowo-rekreacyjną, licznymi parkami i placami zabaw. Soła jest obok Dunajca drugim największym karpackim dopływem Wisły. Rzeka o długości dochodzącej do 90 km niczym wstęga biegnie przez Kotlinę Żywiecką, Beskid Mały, aby ostatecznie dotrzeć do Pogórza Śląskiego, tworząc malownicze krajobrazy. W 2009 roku w Węgierskiej Górce powstała Aleja Zbójników, będąca efektem czerwcowego pleneru rzeźbiarskiego. Artyści przedstawili postaci i dzieje zbójnictwa na Żywiecczyźnie w formie rzeźb, które zostały umieszczone wzdłuż ulicy Zielonej.

Na obronnym ryglu

W granicach gminy Węgierska Górka w 1939 r. zostały wzniesione bojowe schrony, m.in. "Wędrowiec", "Waligóra", "Wąwóz". Schron "Wędrowiec" jest obecnie udostępniony turystom oraz pełni rolę izby pamięci. W muzeum poświęconym fortyfikacjom z II wojny światowej znajdują się ciekawe eksponaty, które umożliwiają poznanie historii wspomnianych miejsc.

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej znajdujący się w Żabnicy został wzniesiony z inicjatywy ks. Jana Figuły, który zajmował stanowisko wikarego w Milówce. Budowa drewnianej świątyni katolickiej rozpoczęła się w 1910 r. Drewno potrzebne na budowę kościoła zostało dostarczone przez mieszkańców Żabnicy i arcyksięcia żywieckiego. Karol Stefan Habsburg udzielił cennego wsparcia finansowego. Budowa była nadzorowana przez majstra ciesielskiego Jana Kurowskiego, który nadzorował pracę cieśli z Żabnicy. Prace budowlane zostały zakończone cztery lata później.
Największą ozdobą kościoła jest ołtarz wykonany przez rzeźbiarza Jarząbka z Kęt. Wnętrze zdobią także Stacje Drogi Krzyżowej kupione w Wadowicach. W 1915 r. dobudowano wieżę wznoszącą się na wysokość  25 m. Świątynia została rozbudowana przez księdza Karola Śmiecha w latach 50. W latach 80. XX wieku okna zostały ozdobione witrażami.

Galeria Beskidzka w Żabnicy - Kamiennej

Galeria Beskidzka posiada zbiory prac, które powstały podczas plenerów odbywających się każdego roku. Biorą w nich udział przyszli adepci sztuki, a pomysłodawcą imprezy jest dr Wojciech Opania. Wszystkie prace artystyczne, które powstają w trakcie pleneru można oglądać na łące, która znajduje się na przeciw pracowni.

Kościół Przemienienia Pańskiego

Kościół Przemienienia Pańskiego powstał w latach 70. ubiegłego wieku. Wyróżnia się oryginalną, strzelistą konstrukcją i ciekawą fasadą. Jego wnętrze zdobi ołtarz główny, który został wykonany z krystalicznego wapienia, a także kolorowe witraże. W świątynie znajdują się 36-głosowe organy wyposażone w 3000 piszczałek. Największe z detali mają wysokość aż 5 m.

Gościnny Las

Przy siedzibie Nadleśnictwa Węgierska Górka znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, a także znana ścieżka przyrodnicza "Gościnny Las". Powstały w 2005 . w ramach działalności Leśnego Kompleksu Promocyjnego  Lasów Beskidu Śląskiego. W ośrodku edukacyjnym znajdują się liczne eksponaty ptaków i zwierząt, sala wykładowa wyposażona w mikroskopy i lupy stereoskopowe. W tablicach i gablotach znajdują się różne gatunki drzew, roślin i owadów.

Amfiteatr

Amfiteatr został oddany do użytku stosunkowo niedawno, bo na początku 2013 r. Zorganizowano tam finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Należy do najciekawszych budynków Węgierskiej Górki, urozmaicających zabudowę gminy. Amfiteatr został zbudowany z nowoczesnej membrany, którą sprowadzono ze Szwajcarii. Fundamenty zadaszenia sceny zostały zaprojektowane w układzie kozłowym, a górną część fundamentu , w której jest zakotwiony łuk nośny, zabetonowano po zakończeniu montażu. Imponujący łuk sceniczny pełni funkcję stałej podpory, a membrana została do niego przymocowana za pomocą śrub

Ciekawe miejscowości
w Beskidzie Żywieckim


WĘGIERSKA GÓRKA

RAJCZA

MILÓWKA